łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Bezpieczne jazda samochodem w górach – łańcuchy śniegowe

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich przeznaczenie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach osobowych, dostawczych, terenowych i ciężarowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też motywem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi. Różne są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają najczęściej stali tytanowej lub manganowej.

Prowadzenie auta z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać jazdy po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]