Rzeźby z brązu – czy można zamówić je na prywatny użytek?

Jedną z pierwotnych form aktywności artystycznej jest rzeźba. Pierwsze arcydzieła zaistniały już w czasach prehistorycznych i wciąż towarzyszą ludziom w rozmaitych sferach naszego życia. Spotykamy je zazwyczaj tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w muzeach, świątyniach i w galeriach, ale też w przestrzeni ogólnodostępnej: na placach i ulicach, w budynkach urzędów, a nawet w centrach handlowych. Wszechobecność rzeźb w naszym życiu jest na tyle duża, że nie wszyscy uzmysławiamy sobie, iż dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy widujemy właściwie na co dzień. W tym wpisie podamy parę przykładów potwierdzających powyższe stwierdzenie.

Odlewy artystyczne w biurach oraz uczelniach wyższych

Dzieła rzeźbiarzy, także gdy przedstawiają wysokie atuty artystyczne oraz estetyczne, notorycznie bywają przez nas traktowane jako tło – na terenach miejskich (choć nie tylko) są bowiem obecne dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone na ulicach, w przydomowych ogrodach czy na zieleńcach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości miast. Poza tym niejednokrotnie można je zobaczyć także w wielu budowlach. Pełnią funkcję ozdobną między innymi w urzędach, uczelniach wyższych czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. W jakich sytuacjach się je zamawia?

Podane wyżej przykłady dotyczą przeważnie znacznych, nieruchomych prac. Aczkolwiek stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym codziennym życiu. Natomiast istotna większość z nich to niewielkie prace, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to m.in. popiersia wykonywane na zlecenie, statuetki okolicznościowe bądź nagrody na laureatów konkursów. Organizatorzy wszelkiego rodzaju gal lub zawodów sportowych mają całkiem łatwe zadanie, ponieważ kupno rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie generuje znacznych kosztów, a ich opracowanie wystarczy po prostu powierzyć zawodowemu artyście.