Na czym polegają badania psychologiczne kierowców

Zamów badania psychologiczne kierowców Bielsko.

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale także poznania cech psychologicznych jednostki, które wymagane są do wykonywania konkretnych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, nierzadko bardzo się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę nie ma czego się bać. Komplet badań zbudowana jest z testów badających inteligencję, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Uwzględniają między innymi psychotyzm, neurotyzm i ekstra- oraz introwersję. W przypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje wirometr, stereometr, miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które muszą nosić okulary, powinny tylko pamiętać, aby wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E. Przechodzić muszą je także osoby, które chciałyby wykonywać zawód egzaminatora i instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych i kierowców taksówek. Należy podkreślić, że przejść je muszą również ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy na skutek prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna i zależna od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Trzeba poddać się im jedynie raz.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]