Kiedy wykonać badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne kierowców Bielsko -więcej szczegółów o tych usługach znajdziesz w tym miejscu

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji w myśl prawa muszą w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ich temat kilka słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są badania na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest zdolność szybkiej reakcji, podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości czy widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, że nie dla każdego ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]