chrzciny kraków

Jak podejść do organizacji chrzcin?

Dla rodziców chrzciny są pierwszym istotnym rodzinnym wydarzeniem, w którego centrum będzie ich nowo narodzone dziecko, stąd też troszczą się o to, żeby wszystko tego dnia było idealne. Organizacja chrzcin może być jednakże niełatwym zadaniem, w szczególności jeśli na chrzest zaprasza się sporą grupę krewnych oraz znajomych. Tutaj znajdziesz parę porad, które pomogą ci w tym zakresie.

Planowanie chrzcin – poproś gości o potwierdzenie swojej obecności

Niegdyś sakrament chrzcin miał miejsce od razu po urodzeniu malucha, czasami nawet w dniu połogu, ze względu na znaczną śmiertelność niemowląt. Z upływem lat chrzest przekształcił się w ważny dzień nie tylko dla najbliższych pociechy, więc jest urządzany zwykle parę miesięcy po jego narodzinach. Umożliwia to skrupulatne przemyślenie kluczowych kwestii tego wydarzenia, jak wybór ojca i matki chrzestnych, jak również świątyni, w której odbędzie się uroczystość. Planując z parafią dzień sakramentu polecamy uwzględnić to, ile czasu będzie potrzebne na powiadomienie wszystkich zaproszonych gości, a także zamówienie dla nich poczęstunku i noclegu, jeśli będą jechać do nas z odległych miast. W wysłanych zaproszeniach powinno się dodać prośbę o potwierdzenie przez zaproszonych swojego uczestnictwa, co jest wymagane do ustalenia ile osób finalnie będziemy gościć. Nie krępujmy się również określić, jakiego upominku pragnęlibyśmy dla dziecka. Rodzina najczęściej skupia się na zabawkach, natomiast rodzicom większą radość sprawią praktyczne prezenty, jak przykładowo kocyki dla dziecka, fotelik samochodowy lub zestaw ubrań.

Jak znaleźć lokal na przyjęcie z okazji chrztu?

Zaledwie kilkanaście lat temu chrzciny planowano najczęściej w domu rodziców dziecka, skutkiem tego nie wszyscy obecni podczas ceremonii w świątyni mogli być zapraszani na uroczystą imprezę. Dzisiaj standardem jest już obiad dla znacznej grupy krewnych oraz bliskich i dalekich znajomych młodych rodziców. Przeglądając propozycje sal, gdzie można wyprawić przyjęcie z okazji chrztu, wybieraj te, które nie tylko zapewnią ślicznie udekorowane pomieszczenia, ale też kooperują z firmą cateringową, która przyszykuje menu korespondujące z charakterem imprezy oraz która zagwarantuje rzetelną obsługę gości. Jeśli ceremonia ma się odbyć w ciepły miesiąc, warto znaleźć salę na chrzciny z dostępem do ogrodu, w którym fotograf czy rodzina wykona śliczne zdjęcia, a kilkuletni uczestnicy imprezy zamiast dąsać się przy stoliku mogą wybiegać się pośród zieleni. Ważny jest dodatkowo taki wybór lokalu na chrzest, żeby dojazd z kościoła do miejsca docelowego nie trwał zbyt długo, tak samo jak późniejszy powrót gości do zarezerwowanego noclegu czy domu.

Pałac Radziwiłłów
ul. Krakowska 1
32-083 Balice

Mob.: +48 535 610 320
E-mail: [email protected]