Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody leczenia okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, iż nawet najbardziej trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi przeprowadzi chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek często powracających stanów zapalnych bądź postępującej próchnicy. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Obecnie jednakże dostępne są środki, które skutecznie eliminują przykre doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.