Czego dowiemy się na szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Podstawowym oficjalnym dokumentem w Polsce, jaki dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Także dziś definiuje ona ten termin oraz mówi, jak należy z nich korzystać. W myśl dokumentu dane osobowe to wszystkie informacje, jakie umożliwiają zidentyfikowanie danego człowieka bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zakwalifikować można więc adres, nazwisko i imiona czy numer PESEL, lecz też te określane jako dane wrażliwe – m. in. informacje o możliwych sprawach sądowych, wyznaniu oraz stanie zdrowia. O ich bezpieczeństwo należy zadbać tym bardziej, że dzięki nowym technologiom ich pozyskanie i wykorzystanie okazuje się naprawdę proste.

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe pozyskują każdego typu przedsiębiorstwa. Jedne dysponują tylko danymi ich pracowników, pozostałe zaś mają dojście także do danych klientów. We wszystkich sytuacjach specjaliści, którzy mają do nich dostęp powinni ukończyć odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym nauczą się, jak zapewnić im ochronę. Jest to bardzo istotne, ponieważ po stwierdzeniu nieprawidłowości Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo nałożyć poważne sankcje – po pierwsze pieniężne, lecz w najcięższych sytuacjach również więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – jak wygląda

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników administrujących tego rodzaju danymi – są to na przykład pracownicy kadr, archiwów bądź do spraw rekrutacji. W jego cenę zaliczają się również materiały pomocnicze, dzięki którym kursanci łatwiej przyswoją wiedzę. Po zakończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo danych, uczestnicy dostają odpowiednie certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu – zwykle zamykane są w tym samym dniu.