Chcesz oszacować cenę druku 3D? Sprawdź, od czego zależy

Co powinieneś wiedzieć o drukowanie 3D cennik?

Opcja zamówienia wydruku 3D każdej makiety, projektu czy modułów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu obniża koszty ponoszone przez wiele firm. O ile zamierzeniem przedsiębiorstwa jest ciągła produkcja, często decyduje się ono na kupno własnych drukarek 3D i zatrudnienie obsługujących je profesjonalistów. Jeśli jednak w grę wchodzi wytwarzanie elementów o niskim nakładzie bądź potrzeba przygotowania modelu 3D jest doraźna, tańszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy planowaniu projektu pojawia się zwykle pytanie: jak oszacować cenę wydruku 3D?

Ostateczny koszt wydruku 3D – co na nią wpływa?

Na końcowy koszt wydruku 3D wpływa kilka elementów. Zlecający wydruk 3D nie zawsze ma gotowy do druku plik stosownym formacie (czyli STL czy też STEP), z pomocą którego można orientacyjnie określić koszt wykonania zamówienia. Często podmiot zlecający opracowuje zaledwie szkic projektowy lub fizyczny model. To powoduje, iż cena druku 3D staje się odpowiednio wyższa z powodu konieczności przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego obiektu z zastosowaniem skanera 3D, względnie przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Następne czynniki, które mocno wpływają na końcową cenę wydruku to, rzecz jasna, dobór samej techniki druku, jak również materiałów, z których wykonany będzie produkt. Równie ważne jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to przede wszystkim od tego, czy wydruk ma mieć częściowe czy kompletne wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dalszej obróbki (np. lakierowania lub impregnacji).

Jak wyliczyć koszt wydruku 3D?

Nie można właściwie wyliczyć ceny druku 3D bez uprzedniego kontaktu z podmiotem, któremu planujemy powierzyć to zlecenie. W tym celu należy wysłać jej plik do wyceny albo, jeżeli nim nie dysponujemy, wypełnić formularz i dokładnie zaprezentować specyfikę zlecenia. Wycena druku 3D wykonywana przez firmę CADXPERT jest darmowa. Specjaliści CADXPERT służą także pomocą odnośnie wyboru materiału i technologii druku.

CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]