Badania wysokościowe niezbędne nie tylko dla budowlańców

Na www.testypsychologiczne.com.pl sprawdzisz, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko Biała

Pracą na wysokościach nazywamy pracę wykonywaną na wysokości powyżej trzech metrów ponad podłogą czy ziemią. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych dziedzin działalności. Jak wyglądają te badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami BHP powinna być wykonywana z użytkowaniem odpowiednich zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, dlatego badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego typu nie mogą wykonywać osoby mające skłonności do zawrotów głowy, uskarżające się na zaburzenia równowagi bądź mające problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi więc kompletna diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą), neurologii oraz okulistyki. Badania przeprowadza się poddając badanego prostym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. W toku badań można również wykryć choroby do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości, ich przeprowadzenie ma więc szczególne znaczenie. Nie należy martwić się, że niezbędne będzie poświęcenie na te badania wiele czasu, gdyż istnieje możliwość wykonania wszystkich testów nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo zachowują ważność?

Badania wysokościowe należy wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, że w toku pełnienia obowiązków stan zdrowia może ulec pogorszeniu, a także, iż tak nakazuje prawo, badaniom tego typu trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły 50 lat, muszą natomiast wykonywać je co rok.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]