szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Przeważnie stosuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, aby stosownie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się również podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie otworów na drzwi, bramy i okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Z jakich surowców wytworzone są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami albo desek drewnianych, którą można wykorzystać ponownie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – wielu inwestorów oraz wykonawców decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z metalu, drewna lub sklejki, jak również zestawiać 2 a nawet 3 materiały. Zazwyczaj jednakże korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a strukturę spajają głowice ze aluminium lub stali, narożniki, belki i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – nie musisz ich nabywać?

Firmy na co dzień zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy planują planujących wznieść jeden obiekt i ekip, które zwykle świadczą inne usługi. Zakup wszystkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku byłby całkiem nieodpowiedzialny finansowo . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]