Sklejka szalunkowa – rodzaje i zastosowanie

Jeśli chcesz zamówić sklejki szalunkowe, powinieneś odwiedzić tę stronę

Deski szalunkowe to najistotniejszy element szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednak zazwyczaj wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem postawić obiekty z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki mają także zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają utworzenie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jest nam niezbędna, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły stosowane były deski z bloków drewna. Te jednak były drogie, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. W związku z tym obecnie używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – zazwyczaj z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane mają zazwyczaj swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma służy także wynajmem innych akcesoriów niezbędnych do postawienia szalunków – m.in. łączników oraz głowic.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]