Rosnąca popularność okien ze szprosami

Przemierzając nasz kraj, można dostrzec, że w znacznej części domów zamontowane zostały okna z szczeblinami. Szczebliny częściej nazywane są szprosami. Taki typ okien znany jest od bardzo dawna. Aktualnie okna te znowu cieszą się popularnością.

Jaką funkcję pełnią okna ze szprosami?

Na przestrzeni lat ich funkcja uległa zmianie. Kilkadziesiąt lat temu nie było możliwe wyprodukowanie dużych tafli szkła. Szprosy podtrzymywały więc szyby, dzieląc je przy tym na parę pól. Typową cechą szprosów są wręby, które przeznaczone są do mocowania szyb. Dzisiaj wybiera się okna ze szprosami przede wszystkim dlatego, że bardzo dobrze się prezentują. Oczywiście szprosy nadal mogą pełnić funkcję praktyczną. Można je wykorzystać, by wzmocnić konstrukcję okien z bardzo dużymi przeszkleniami. Dzieląc szybę na pola o mniejszej wielkości, szprosy sprawiają, że okno jest sztywniejsze.

Okna ze szprosami: rodzaje oraz materiały przeznaczone do produkcji

Producenci okien oferują aktualnie okna z kilkoma rodzajami szprosów. Są to:
– szprosy międzyszybowe: umieszczane są pomiędzy szybami. Okna z tak wmontowanymi szprosami można myć bez żadnych problemów. Są montowane na stałe, mogą mieć różne kolory;
– konstrukcyjne: najsilniej nawiązują do szprosów stosowanych przez laty. Okna z tego rodzaju szprosami umieszcza się w zabytkowych obiektach. Rzecz jasna można je montować również w nowych, jeśli stylem przywodzą na myśl na przykład szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym typem szprosów ma w ofercie tylko jeden polski producent. Jego nazwa nawiązuje do Ojcowskiego Parku Narodowego. Wytwarzane są z takich samych materiałów, jak ramy okienne. Jeśli więc rama okienna zrobiona została z drewna, także szprosy są z drewna. Stosuje się także aluminium, PCV oraz włókna szklane.
Szprosy zrobione z naturalnego drewna wyglądają (w naszej opinii) najładniej. Dzielące okna na pola o mniejszej powierzchni szprosy przypominają szlacheckie dworki, ale korzystnie wyglądają również w bardzo dużych i nowoczesnych przeszkleniach.