Izolacja fundamentów – zawsze niezbędna

Fundamenty to na pewno najistotniejsze części budynku. W przypadku uszkodzenia okażą się niebezpieczeństwem dla całego obiektu. Największym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest woda, gdyż potrafi prędko je uszkodzić, zaś skutki tego będą odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Chcąc się przed tym zabezpieczyć powinniśmy już na etapie projektowania domu pamiętać o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą potrzebne drogie oraz bardzo złożone prace naprawcze. Rezultaty mokrych ścian są najbardziej zauważalne na pierwszych piętrach domu. Jak wiec je odróżnić? Które metody umożliwią ich uniknięcie?

Izolacja fundamentów – czemu tak istotna?

Jak już wspomnieliśmy, zawilgocenie może okazać się bardzo niebezpieczne dla obiektu. Gdy wilgoć podniesie się do ścian, pierwszym symptomem będzie łuszczenie tynku, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Naprawdę szybko wszak mury zajmują pleśni oraz glony, a te mogą być ogromnym zagrożeniem dla życia mieszkańców domu. Naprawdę groźne są dla osób z uczuleniami i schorzeniami układu immunologicznego, bo u nich czasem owocują nawet zgonem. To dlatego tak istotne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio odizolowane przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Jakie metody na to pozwalają?

Izolacja fundamentów – jak się ją robi?

Odróżniamy dwie najważniejsze metody izolacji fundamentów – w poziomie i pionową. Pierwsza chroni przed podciąganiem wilgoci i niszczeniem ścian. Ostatnia natomiast zabezpiecza fundamenty przed opadami oraz wodą gruntową. W zależności od rodzaju ryzyka, izolacja fundamentów jest lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia wykorzystywana jest głównie na obszarach, gdzie nierzadko obserwuje się powodzie. Ważne okazuje się również to, które surowce są zastosowane do izolacji fundamentów, dlatego zawsze powinno się sięgać po produkty doświadczonych producentów.