Sztyblety czy oficerki – rodzaje butów jeździeckich

Chcesz kupić buty do jazdy konnej? Sprawdź horse-trade.pl.

Jeździectwo z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność. W rzeczy samej nie jest to zadziwiające – szczególnie, jeżeli dostrzega się liczne atuty tej dziedziny sportu. Kluczowe z nich to: wzmocnienie wszystkich mięśni, poprawienie kondycji, jak również ćwiczenie właściwej postawy. Oprócz tego ma zbawiennie działa na psychikę: zwiększa poczucie odpowiedzialności, redukuje stres oraz sprzyja zacieśnianiu bliskich relacji. Żeby jednak całkowicie korzystać z pożytków jazdy konnej, powinniśmy odpowiednio dobrać ubiór i buty jeździeckie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tych ostatnich?

Buty jeździeckie – osłona całej lub części nogi

Odróżnia się dwa główne rodzaje butów jeździeckich: oficerki oraz sztyblety. Te drugie są wyraźnie krótsze – sięgają zaledwie ponad kostkę. Oficerki to natomiast buty niezmiernie wysokie, sięgające ponad kolano. W związku z tym gwarantują ochronę większej powierzchni nogi, minimalizując niebezpieczeństwo powstawania siniaków czy otarć. Sztyblety kosztują mniej niż oficerki, jakkolwiek decydując się na ich zakup, warto nie zapominać o tym, aby zaopatrzyć się też w osłonę na nogi – czapsy bądź sztylpy.

Z jakich surowców są wykonywane buty jeździeckie?

W czasie wyboru butów do jazdy konnej, musimy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są one wyprodukowane. Na rynku odnajdziemy obuwie zrobione ze skóry i jej różnorodnych imitacji. Te pierwsze są z pewnością drogie, mimo to warto się na nie zdecydować ze względu na większą trwałość oraz umiejętność dostosowania się buta do kształtu stopy jeźdźca. Lubiane są zwłaszcza buty ze skóry cielęcej, która jest miękka i prawie natychmiast przyjmuje pożądany kształt. Bydlęca skóra pod tym względem prezentuje się nieco gorzej, lecz jej plusem jest niewygórowana cena.

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]