Rolety na wymiar, rzymskie, dzień i noc czy zaciemniające – które wybrać?

W przeciwieństwie do mieszkańców Skandynawii, Polacy przyzwyczajeni są do zasłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, ale także pomaga to regulować ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń mieszkalnych. Zwykle do zakrywania okien używa się zasłon i firanek, jednak w ostatnich kilkunastu latach coraz częściej decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie typy rolet wewnętrznych znajdziemy w sklepach?

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy szeroki wybór różnych typów rolet: rzymskich, zaciemniających, ściennych czy okiennych. W wielu z nich zakupimy także wszystkie niezbędne dodatki, czyli karnisze metalowe, rozety, kółka z żabkami czy wsporniki ścienne i sufitowe. W jednym sklepie możemy złożyć pełen zestaw konieczny do instalacji rolet. Natomiast to, które rolety wybierzemy, będzie już zależało od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, żeby robić przemyślane zakupy. Na przykład, rolety rzymskie dobrze wyglądają na niewielkich oknach, jednak nie nadają się dla osób cierpiących. Na takich roletach dość łatwo zbierają się drobinki kurzu, ponieważ wykonywane są one z tkanin zasłonowych i firanowych.

Rolety dzień i noc – promienie słoneczne pod kontrolą

Do kontroli nad ilością światła do pokoju służą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin w większości pomieszczeń: w salonie, biurze, pokoju dziecięcym, a nawet w łazience. Takie rolety posiadają naprzemienny splot wstęg zaciemniający i transparentnych. Wiele możliwości ich ustawienia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przechodzić. Co ciekawe, regulacja ma miejsce bez konieczności podnoszenia i opuszczania rolet! Natomiast popularne rolety zaciemniające pozwalają na pełne zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ wykonane są z materiału, które nie przepuszcza światła. Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na wymiar – na co zwracać uwagę

Okna nie zawsze mają standardowe wymiary i zdarzyć się może, że rolety o wymiarach proponowanych przez producenta nie będą do nich pasować. Wtedy pozostaje nam wykonać rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, by właściwie obliczyć rozmiar okien, ponieważ źle dopasowane rolety nie spełnią swojego zadania i będą prezentować się niechlujnie. Jeśli zatem brak nam doświadczenia lub nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, wezwijmy na pomoc profesjonalistów.