Orynnowanie dachu – systemy odprowadzania wody

Jeśli chcesz kupić systemy rynnowe, koniecznie sprawdź regamet.pl.

Systemy dachowe tworzy wiele elementów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów związanych z jej zbieraniem się. Nie powinniśmy więc bagatelizować wyboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz zręczności – podobnie jak montaż systemów rynnowych. Co w takim razie winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – z jakich części jest tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do kanalizacji.

Rynny metalowe, plastikowe albo PCV – które kupić?

W asortymencie hurtowników dostępne są orynnowanie dachu wykonane z różnych surowców – m. in z metalu czy też tworzyw sztucznych. Które z nich będą najodpowiedniejszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, jak bardzo jest on narażony na opady. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania trzeba więc przedyskutować z fachowcem.

REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08