Kominiarki, czepki ochronne i maseczki – o ochronie głowy

Więcej o maseczce jednorazowej na globalhygiene.pl.

Utrzymanie wymaganych norm bezpieczeństwa w trakcie produkcji żywności wymaga, aby załoga linii przetwórczych posiadała stosowne ubranie ochronne, które uniemożliwia przedostanie się cząstek ciał obcych do wytwarzanych towarów. Jednym z najważniejszych elementów tego rodzaju odzieży roboczej są czepki i maseczki higieniczne, zakrywające głowę pracowników.

Z czego wytwarza się czepki oraz kominiarki ochronne?

Kluczową rolą produktów zakrywających głowę członków załogi, jest udaremnianie dostaniu się jakichkolwiek włosków do produkowanych artykułów spożywczych. Właściciele zakładów przetwórczych dostarczają swojej załodze przeróżne okrycia na włosy oraz twarz. Okrycia te wykonane są zazwyczaj z polipropylenu, w skrócie PP, który wyróżnia się optymalną przepuszczalnością powietrza, a jednocześnie może być szeroko stosowany w branży spożywczej, również do wytwarzania opakowań. Z PP produkuje się m.in. czepki ochronne oraz kominiarki zasłaniające prawie całą głowę. Te ostatnie można nabyć również w wersji z maseczką zakrywającą usta i nos pracownika. Polipropylen można farbować, stąd kominiarki oraz czepki ochronne z niego wykonane, można zamówić w rozmaitych kolorach, co niewątpliwie docenią właściciele firm, którym zależy na spójności wizerunkowej marki. Tymczasem czapki ochronne (również te z daszkiem) wykonywane są z przędzy akrylowej i bawełny.

Maseczki jednorazowe osłaniające twarz także dla panów z wąsami

Maseczki tworzą dodatkową ochronę w procesie produkcji. Redukują one prawdopodobieństwo przedostania się do artykułów spożywczych drobinek śliny. Maseczki zakrywające twarz to wyroby jednokrotnego użytku. One również wytworzone są z włókniny polipropylenowej, która jest nadzwyczaj lekka, hipoalergiczna i niepyląca. W zależności od wymogów, w branży spożywczej stosuje się jedno-, dwu- bądź trójwarstwowe maski ochronne. Dla mężczyzn posiadających brodę i wąsy dostępne są natomiast specjalne maseczki ochronne pokrywające w całości żuchwę, które sięgają powyżej górnej wargi.

Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]