Klinkier elewacyjny – łatwa i trwała ozdoba budynków

Klinkierem określamy rodzaj cegły ozdobnej, która może być użyta zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Czym się charakteryzuje i dlaczego jest obecnie tak szeroko stosowana w pracach budowlanych?

Jakie atuty posiada klinkier elewacyjny?

Klinkier to nic innego jak wypalane w bardzo wysokich temperaturach płytki ceglane charakteryzujące się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy zawilgocenie. Płytki z cegły od wielu dekad wykorzystuje się jako element wykończenia domów oraz mieszkań – mogą być użyte m.in. jako płytki elewacyjne wewnętrzne lub cegła na komin. Klinkier jest stosowany też na cokoły, podokienniki, naroża, a także inne części budynków i świetnie sprawdza się zarówno w przypadku domów utrzymanych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.
Elewacja klinkierowa wygląda bardzo estetycznie i nie jest podatna na negatywne czynniki zewnętrzne – promieniowanie słoneczne, deszcz, śnieg czy niską temperaturę. Klinkier na elewacje utrzymuje się więc przez lata w idealnym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają również inne atuty – zastosowanie naturalnego materiału powoduje, iż są one antyalergiczne i niepodatne na działanie grzybów.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz klinkier na elewację

Zastosowana na ścianę zewnętrzną domu cegła ozdobna nada budynkowi wyjątkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja zaakcentuje styl, w którym utrzymane są pomieszczenia – świetnie nada się do wnętrz wzorowanych na industrialnych loftów. Doskonałej jakości płytki z cegły można nabyć w wielu sklepach z materiałami budowlanymi – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.