Główne atrybuty piłek do piłki ręcznej, nożnej i siatkówki

Więcej o piłkach Hummel.

Nie ma dużej ilości dyscyplin sportowych, które można ćwiczyć bez potrzeby zastosowania najróżniejszych akcesoriów. Także w poniektórych sportach indywidualnych, np. tych z obszaru lekkoatletyki i gimnastyki, należy zaopatrzyć się w młot albo szarfę. Aczkolwiek najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie sprzętem sportowym, pojawiającym się w najróżniejszych sportach (nie tylko zespołowych), są piłki. W poniższym artykule prezentujemy cechy 3 piłek używanych w sportach uwielbianych przez naszych rodaków.

Charakterystyka piłek do siatkówki, piłki nożnej oraz ręcznej

1. Piłka do piłki nożnej to zapewne przedmiot, który wypatrzyć można w pokoju każdego nastolatka, a ostatnimi czasy i niejednej dziewczyny, bowiem do zawodowej kariery w piłce nożnej często dążą także kobiety. Waga piłki do “nogi” na ogół pomiędzy 410 g a 450 g, a jej obwód musi oscylować w przedziale 68-70 cm. Dawniej takie piłki wykonywano z naturalnej, obecnie stosowana do tego jest głównie skóra syntetyczna. Piłki do piłki nożnej jeszcze niedawno zwano “biedronką” z racji specyficznych czarnych łat, które musiały być zauważalne w czarno-białych odbiornikach telewizyjnych. Współcześnie piłki do „nogi” produkowane są w setkach niepowtarzalnych wzorów i kolorów, a większość rozpoznawalnych turniejów futbolowych ma własny unikalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest nieco mniejsza niż ta do „nogi”, bowiem jej obwód ma między 65 a 67 cm. Jest od niej aczkolwiek wyraźnie lżejsza – waży raptem 260-280 gramów. Wewnątrz znajduje się lateksowy pęcherz, a między nim a skórzaną osłoną (także najczęściej wykonaną ze skóry syntetycznej) mieści się warstwa nylonu albo bawełny. Piłki do siatkówki produkuje się w wariancie indoor (do siatkówki halowej) i beach (do siatkówki plażowej).
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z omawianych tu piłek, lecz co istotne jej ciężar i wymiary są inne zależnie od tego, przez kogo piłka ma być wykorzystywana. Inne wymiary mają zatem piłki do piłki ręcznej dla mężczyzn, inne dla dorosłych kobiet, a sprzęt o najmniejszych rozmiarach przeznaczony jest dla trenujących dzieci. Zatem obwód piłek dla piłkarzy ręcznych waha się między 46 do 60 centymetrów, a ich waga – od 260 aż do 475 gramów. Dętka tych piłek musi być niezwykle wytrzymała, więc z reguły produkowana jest z lateksu. Zewnętrzna powierzchnia z kolei musi zapewniać dobrą przyczepność do dłoni.

Czy jesteśmy zawodowymi zawodnikami, czy uprawiamy sport wyłącznie hobbystycznie, powinno się inwestować w sprzęt wysokiej jakości. Zapewni to nie tylko wyższy komfort w trakcie samej gry – lepsza piłka bez wątpienia wytrzyma także dłużej.

RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]