thrillery książki, literatura kryminalna

Chcemy się bać czytając książki – literatura kryminalna wciąż na topie

Nie da się ukryć, że pokaźna grupa czytelników jest zaintrygowana koszmarnymi historiami. Jedni wolą historie na granicy gore, inni kochają zanurzać się w głębokie zakątki zawiłych procesów myślowych seryjnych morderców czy okrutnych zbirów. W zalewie podcastów i kanałów telewizyjnych, na których dostępnych są tysiące produkcji prezentujących zainteresowanym fikcyjne oraz prawdziwe historie, nieprzerwanie jedną z najlepszych dróg styczności z nimi pozostają książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiego powodu lubimy odczuwać strach?

Amator thrillerów oraz kryminałów w okamgnieniu powie, że idzie o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Oglądając bądź czytając horrory chcemy przez kilka godzin dać się ponieść zniewalającemu wrażeniu strachu, którego rzadko doznaje się na co dzień. Nie ma dzisiaj dla człowieka w naturalnym środowisku większych zagrożeń, a jeżeli już coś nas stresuje to zwykle praca, zdrowie albo niestabilność finansowa. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy sytuacji, w których nasz organizm wyzwala w dużych ilościach adrenalinę, nazywaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie odczuwanie strachu uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. To dlatego bajki Andersena czy braci Grimm mają częstokroć tak straszny i okrutny wydźwięk – w ten sposób historie te uczyły dzieci o zagrożeniach otaczającego ich świata, uświadamiając je zarazem, iż dobro czasem nie triumfuje.

Książki kryminalne są lepsze niż film

XXI wiek to czas błyskawicznej kultury. Odbiorcy, jeżeli wyłuskają na nią kilka godzin, poszukują mini serialu czy też filmu, którego oglądanie zajmie nie więcej niż parę godzin. Miłośnicy kryminałów i thrillerów są wręcz rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na rozmaitych platformach VOD. Co wymaga zaznaczenia, często te seriale i filmy bazują one na głośnych książkach, ale ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie daje podobnej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza historię kryminalną czy thriller, konsumuje się w odmienny sposób aniżeli film – wolniej, a przy tym z większą atencją. W książce każde wtrącenie, dialog bądź bohater (a również postać z trzeciego planu) kształtuje klimat snutej opowieści. Niepokój wywoływany jest u czytelnika zwykle powoli, lecz daje to więcej czasu na dokładną analizę zaprezentowanych wydarzeń i relacji bohaterów. Jeżeli więc masz czas i uwielbiasz czytać, daj się przestraszyć literaturze kryminalnej, horrorom oraz thrillerom.

Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa