Prace sporządzane przez polskich artystów ludowych, niezwykle wyraziste, ale też o całkiem prostym wyglądzie, od zawsze rozbudzają wyobraźnię odbiorców. Także dziś niemal każdy Polak ma w swoim domu jakąś rzeźbę z drewna, którą można uznać za przedstawiciela sztuki naiwnej.
Anioły drewniane – opiekuni ogniska domowego
Rzeźba w drewnie od setek lat jest znaczącą częścią naszej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były z reguły z religią – w siołach i niewielkich miasteczkach stawiano setki kapliczek, które lokalni artyści wypełniali tzw. „świątkami”, a więc figurami religijnymi sporządzonymi z miękkiego, łatwego w obróbce gatunku drewna. I choć obecnie z rzadka buduje się tego typu kapliczki, to drewniane anioły w takiej estetyce są używane jako dekoracja mieszkań. Czemu właśnie anioły? Bowiem to alegoria bezpieczeństwa, troskliwości i dobra. Taka figurka wszystkim kojarzy się z opiekunem domowego ogniska. Drewniane anioły wykonane w estetyce sztuki naiwnej cechują się jaskrawymi kolorami, a dzięki ręcznemu wykonaniu są jedyne w swoim rodzaju. Nic zatem dziwnego, iż są one też jednym z najpopularniejszych souvenirów kupowanych w Polsce przez przyjezdnych.
Szopki bożonarodzeniowe – od wieków związane z miastem Kraków
Drugim przedstawicielem rodzimego rękodzielnictwa artystycznego jest szopka krakowska. Szopki są mocno związane z miastem Kraków i pobliskimi miejscowościami. Są przygotowywane z lekkich materiałów, na ogół z kartonu oraz wielokolorowej folii aluminiowej, a swoją budową odzwierciedlają reprezentatywne krakowskie kościoły. Od dziesięcioleci w okresie bożonarodzeniowym odbywa się konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział dziesiątki artystów zajmujących się ich tworzeniem od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w przeróżnych wymiarach. Te konkursowe mają nawet parę metrów wysokości, ale jednakowo atrakcyjne są też drobne, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Bożego Narodzenia chowają pod choinką.
Pochodzenie fotografii: szopki-anioly.pl