Wyprawy górskie – sposób na niezapomniane wakacje

Wyprawy w góry - na tej stronie dowiesz się więcej o rewelacyjnej ofercie

Bardzo dużo osób wykorzystuje swój wolny czas wędrując po górach. Zwykle rozpoczynają od przemierzania polskich Tatr, wraz z upływem czasu jednak przestaje być to wystarczające. Poszukują nowych wyzwań – ich marzeniem są wyprawy w coraz wyższe góry. Łatwość przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty leżące w dalekich od naszego kraju rejonach stają się dzisiaj osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – o czym pamiętać, szykując się do wyprawy?

Aktualnie przed miłośnikami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym szczytem Mount Blanc) czy nasze krajowe oraz słowackie Tatry, ale również najwyższe szczyty Azji, Meksyku oraz Afryki. Z całą pewnością dużym ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest funkcjonowanie na polskim rynku agencji trekkingowych, które zajmują się organizacją wypraw na Kazbek bądź Elbrus. Oczywiście pomoc agencji wiele upraszcza, ale jej przewodnicy nie wejdą na szczyty za nas. Potrzebna jest wysoka kondycja, która pomoże nam znieść wielogodzinną wędrówkę z bardzo ciężkim, mającym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z odpowiednią do warunków górskich odzieżą oraz dobrej jakości sprzętem.

Wyprawy w góry – jakie wymogi stawia się uczestnikom?

Od każdego, kto decyduje się wziąć udział w wyprawie wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się wcześniejszego doświadczenia w zbliżonych do takich wyprawach, ponieważ im wyżej będziemy się wspinać, tym większe niebezpieczeństwo pojawienia się choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem czy poruszania się w grupie, której członkowie wzajemnie się asekurują liną – to wymogi, które powinno się bezwzględnie spełniać. Nie można zapomnieć również, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma zatem zdolność pracy w zespole. W czasie wyprawy górskiej niezbędne jest pełne podporządkowanie się decyzjom podejmowanym przez lidera grupy.

Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]