Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – dzisiaj to podstawa!

Powszechne używanie urządzeń mobilnych sprawia, że webmasterzy chętniej tworzą mobilne wersje stron. Jest to niezwykle ważne ze względu na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest jedna: jeżeli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – o czym powinieneś pamiętać

Są rzeczy, o których musimy pamiętać, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze musimy zadbać o to, aby strona otwierała się we właściwy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Warto także zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się zawartości serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów albo z tabletów zależy przecież przede wszystkim na szybkim dostępie do informacji. Kolejnym oczywistym, ale bardzo znaczącym elementem, jest przejrzystość. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zadbać o odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też korzystanie z informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co znajduje się w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – użyj RWD

Pamiętanie o tych zasadach na pewno przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na parę sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych sytuacjach nie możemy zachować zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania dodatkowego adresu URL. Jeżeli nasza strona postawiona jest np. na WordPressie, można po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które dostosują zawartość strony do urządzeń przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.