Złote monety bulionowe – alternatywa dla sztabek

Jeśli chcesz zamówić złoto bulionowe, koniecznie wejdź na https://tinyurl.com/yh9b54a4.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą robić to na sporo sposobów: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm związanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w branże gospodarki związane z tym kruszcem. Inną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Co określa aktualną cenę złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzą się zazwyczaj z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z drugich metali szlachetnych, różnią się od nich w paru aspektach. Po pierwsze monety bulionowe są emitowane celem inwestowania w nie środków finansowych, co sprawia, że ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony, a raczej wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są wybijane w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do znaczących wydarzeń, zatem ich design niezmiernie sporadycznie ulega zmianie. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie wyłącznie rocznikiem bicia. Trzeba zaznaczyć, iż wiele monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje waga oraz czystość użytego do ich wybicia metalu. Plusem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku świata, a ich ewentualna sprzedaż jest w mniejszym stopniu obarczona ryzykiem straty niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Rodzaje złotych monet bulionowych

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji, jakkolwiek mennice biją także monety o wadze 1/4 czy 1/10 oz złota. Należy wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są z reguły z 24 karatowego złota, czyli .999, lecz np. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety i – co za tym idzie – zmniejszenie ryzyka jej zniszczenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznakowane świadczy o wadze czystego złota zużytego do ich wybicia.

W asortymencie lokalnych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, między innymi Kangura, Filharmoników Wiedeńskich czy wymienione powyżej Krugerrandy.

ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]