System SWIFT – co to?

Zajrzyj na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby otrzymać informacje o systemie SWIFT.

Mimo, że w zasadzie każdego dnia korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź świata na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z fundamentów efektywnego funkcjonowania bankowości światowej.

System bankowy SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie dużo bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny działający aktualnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju korzysta się też z systemów: SEPA, SORBNET oraz Express Elixir.Na całym świecie funkcjonują również różne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na obszarze jednego kraju.

Co jest zatem największą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie kraje na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 11 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy oraz masa innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, obecnych w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]