Co warto wiedzieć o funcie i gdzie poznać jego bieżący kurs?

Tutaj uzyskasz szczegółowe wiadomości na temat aktualnego kursu funta.

Funt szterling, powszechnie określany też mianem „funt brytyjski”, to jedna z najsilniejszych walut na świecie. Pomimo przynależności z początku do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a następnie Unii Europejskiej, Wielka Brytania nie weszła do strefy euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.

Kondycja funta brytyjskiego po Brexit

W wyniku Brexitu, który okazał się przeciągłym, ponad 4-letnim procesem, cena funta względem dolara oraz euro znacznie spadła. Miało to związek między innymi z oznajmieniem przez liczne podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co groziło zmniejszeniem się ilości zatrudnianych pracowników, a pośrednio również spadkiem przychodu krajowego brutto. Odpracowywanie poważnego spadku kursu funta szterlinga z 2016 r. odbywa się wolno i przy dość dużych wahaniach wartości waluty. Dodatkową przeciwnością w tym procesie stała się bessa z 2020 r. spowodowana wielomiesięcznym zamknięciem angielskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Trzeba jednak uwydatnić, iż funt szterling to niezmiernie mocny pieniądz, będący w obiegu w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciuset lat, który w samym tylko ubiegłym wieku wyszedł obronną ręką z ogromnych spadków spowodowanych odwołaniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. oraz z głośnego ataku spekulantów walutowych znanego jako “Czarna środa” z 1992 r.

Komu potrzebne wykresy dotyczące kursu funta?

Funt szterling jest dla Polaków znaczącą walutą, w której w dalszym ciągu chętnie lokują swój kapitał. Dzieje się tak głównie w następstwie tego, iż pomimo opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, wielu pracujących tam Polaków nie planuje wrócić do ojczyzny i bezustannie wspiera finansowo swoich bliskich w Polsce. Aktualnym kursem funta interesuje się zatem duża grupa Polaków. Poszukuje ona zwłaszcza przejrzystych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki czy też euro, ale w wielu przypadkach również analiz historycznych wybiegających nawet do pięciu lat wstecz. Takie informacje można znaleźć między innymi na stronach kantorów online, które uaktualniają kurs co parę sekund. Dane te pomagają również sprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po opłacalnym kursie.