Urządzenia do oczyszczania powietrza – jak wybrać najlepsze?

Nawet rezydentom małych miejscowości dokucza problem kiepskiej jakości powietrza. Powietrze w Polsce jest jednym z najmocniej zanieczyszczonych w całej tej części. Funkcjonujący przez lata brak przepisów dotyczących instalacji grzewczych, jak również grzywien za utylizację w paleniskach szkodliwych surowców, takich jak produkty z gumy czy plastiku, wywołały ogromne zapylenie powietrza. Wpływa to negatywnie na samopoczucie wszystkich Polaków. Czy można w takim razie zadbać o oczyszczanie powietrza we własnym zakresie?

Plusy stosowania urządzeń do oczyszczania powietrza

Sprawa oczyszczania powietrza to zagadnienie, które kraje wysoko uprzemysłowione muszą szybko rozwiązać, jeżeli zależy im na dobrym stanie zdrowia ich obywateli. Będzie to niezaprzeczalnie długi i trudny proces. Niemniej jednak miast czekać, aż polepszy się jakość powietrza, można już teraz na własną rękę zadbać o jego oczyszczenie. Dzięki domowym oczyszczaczom powietrza w kilkadziesiąt minut można efektywnie odfiltrować drobiny pyłu zawieszone w powietrzu (PM10 oraz PM2,5), a także większość wirusów i zarazków, wywołujących często wiele problemów zdrowotnych. Plusy używania sprzętu do oczyszczania powietrza cenią sobie zwłaszcza osoby chorujące na astmę bądź alergię, ale i osoby zdrowe błyskawicznie spostrzegą korzystne oddziaływanie czystego powietrza.

Szukając sprzętu do oczyszczania powietrza sprawdź czy ma atesty

Osoby zamieszkujące w pobliżu autostrad i rezydenci silnie zindustrializowanych miejscowości powinni postawić na oczyszczacze, które skutecznie poradzą sobie z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Chodzi tutaj zwłaszcza o przechwycenie cząsteczek pyłów zawieszonych, oznaczanych skrótami PM2.5 i PM10. W toku oczyszczania powietrza sprzęt powinien też pozbyć się z niego nie tylko wirusów, bakterii i zalążków grzybów, ale też niebezpiecznego dla zdrowia formaldehydu, który bywa obecny w naszych mieszkaniach w większym lub mniejszym stężeniu. Zamawiając aparat do oczyszczania powietrza, powinno się zwrócić uwagę czy ma ono odpowiednie atesty.