Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś jednak, wykorzystując innowacyjne narzędzia i – przede wszystkim – skuteczne leki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, że leczenie będzie całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane za każdym razem, kiedy rozwinie się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich narzędzi, przez co lekarz jest w stanie dostać się do najgłębiej położonych warstw zęba. Dobrze przy tym wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się również innych, często naprawdę złożonych technicznie sprzętów. Jakich?
Czym przeprowadza się leczenie kanałowe?
Obok narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu przed oczami dentysty, ograniczając niemal do zera ryzyko różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest także sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji ułatwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują też specjalne narzędzia, jakie umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie zabiegu i polepszenie samopoczucia leczonego.
Leczenie kanałowe a kasa chorych
Decydując się na leczenie kanałowe należy wiedzieć, że nie zawsze będzie ono fundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom poniżej 18 roku życia. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast w pełni płatne. Jeśli będzie ono niezbędne, warto udać się do lekarza dysponującego odpowiednimi akcesoriami i zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci piszą w sieci.