Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

Na voigtklinikaoka.pl odnajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o leczeniu stożka rogówki Kraków.

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to przypadłość, która w dużym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia oraz może być powodem innych schorzeń oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak zatem powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już około trzydziestego roku życia

Rogówka to transparentny element gałko ocznej, który silnie skupia promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednakże posiada dużo receptorów bólu. W okolicy trzeciego dziesięciolecia życia może ulec zniekształceniu polegającemu na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Jest to skutkiem nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych hipotez, ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się też na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje również widzenie podwójne. Stożek rogówki częstokroć współistnieje z innymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Szczęśliwie współcześnie możliwe jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest niwelowana przy użyciu soczewek kontaktowych bądź szkieł korekcyjnych, z czasem natomiast konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – możliwe metody

Leczenie stożka rogówki może być prowadzone za pomocą wielu procedur medycznych. Aktualnie najefektywniejszym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się także w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Doskonałe efekty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie astygmatyzmu albo miopii za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który zupełnie wyeliminuje wadę wzroku.

Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]