Jak stosuje się botoks w medycynie?

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o botoksie w Kielcach, znajdziesz na https://revitae.com.pl/zabiegi/medycyna-estetyczna/botoks/.

Toksyna botulinowa, popularnie zwana po prostu botoksem, to substancja białkowa wytwarzana przez pewien rodzaj bakterii z grupy anaerobów, która z racji swojego działania znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, w głównej mierze estetycznej. Jak wobec tego korzysta się z tej neurotokstyny i czy jest ona bezpieczna?

Botoks – leczenie chorób, w których stwierdza się zbytnie napięcie mięśniowe

Toksyna botulinowa jest jedną z silniejszych znanych egzotoksyn, której działanie polega na hamowaniu impulsów przekazywanych pomiędzy tkanką mięśniową a komórkami nerwowymi. To z tego powodu jego konsumpcja (np. wraz z zepsutą żywnością) bywa nadzwyczaj niebezpieczne, bowiem w skrajnych casusach prowadzi do niewydolności oddechowej. Niemniej jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botoks, medycy od 50 lat stosują do leczenia schorzeń, w których występuje zbytnie napięcie mięśniowe, m.in. przy trudnych kazusach migreny, kurczu szczeliny odbytu oraz chorobach powodujących tiki nerwowe. Botox powszechnie stosuje się również w leczeniu bruksizmu, to znaczy niekontrolowanego zgrzytania zębami, bowiem wstrzyknięcie toksyny botulinowej w wybrane miejsca likwiduje napięcie mięśni szczęki, a w konsekwencji zapobiega pękaniu szkliwa oraz ścieraniu się zębów. Botulinotoksyna pomaga także ludziom mających problemy z nadpotliwością – podana w miejsca, gdzie ciało wytwarza zbyt dużą ilość potu, potrafi zahamować jego wydzielanie się nawet do 6 miesięcy.

Botoks – odpowiedź na efekt „połyskującego” czoła

Stereotypowy Polak na ogół botoks łączy jednakże z zabiegami medycyny estetycznej. I rzeczywiście, neurotoksyna ta jest tu wykorzystywana w szerokim zakresie. Stosuje się ją w zabiegach mających na celu wygładzenie zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg bezbolesny i krótki. Preparat botulinotoksyny rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za formowanie się bruzd i wyrównuje skórę. To dlatego głównie wykorzystuje się go do usuwania tzw. “zmarszczki gniewu oraz kurzych łapek tworzących się w pobliżu oczu. Z pomocą botulinotoksyny można również zmniejszyć nadmierną potliwość skóry na czole.

“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]