Czy warto używać wielorazowych masek na twarz?

Więcej o maseczkach na twarz

Do niedawna maseczka ochronna kojarzyła się jedynie z lekarzami czy też japońskimi turystami odwiedzającymi Polskę. W ostatnim okresie z powodu rozprzestrzeniających się regularnie groźnych chorób zakaźnych przenoszonych za pośrednictwem śliny, jednorazowe maseczki na twarz oraz te wielokrotnego użytku są często noszone przez Polaków.

Po co nam maska ochronna na twarz?

Maseczki ochronne przykrywają nos oraz usta, dzięki czemu ograniczane jest zagrożenie dostania się wirusów i zarazków do organizmu przez śluzówkę. Niektóre maski wyposażone są w przezroczystą plastikową przesłonę, która całkowicie chroni twarz, a w szczególności oczy, przez które też może dochodzić do zarażenia. Maseczki na twarz powinny być używane przez pielęgniarki, lekarzy i strażaków, którzy są codziennie narażeni na ciągły, bezpośredni kontakt z osobami roznoszącymi chorobę. Pozostałym osobom takie maseczki posłużą do ochrony przed niebezpiecznymi zarazkami w czasie podróży komunikacją miejską lub pracy. Stało się to bez wątpienia koniecznością w okresie zagrożenia „złapaniem” bardzo niebezpiecznego koronawirusa COVID-19.

Jaką maskę ochronną wybrać do powszedniego używania?

Maseczka ochronna powinna mieć kontakt ze skórą jedynie nie podrażniającą powłoką tkaniny, np. bawełny. Maseczki na twarz powinny być wygodne i umożliwiać swobodne oddychanie. Poleca się wybierać maseczki ochronne, które wytwarzane są z certyfikowanych materiałów filtracyjnych używanych w branży medycznej i które przed zapakowaniem są ozonowane. Niektóre maski służą do wielokrotnego użytku, naturalnie pod wymogiem trzymania się wskazówek zawartych w załączonej do nich instrukcji.

Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]