Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Więcej o obrączkach ślubnych Kraków na http://tinyurl.com/yy284jlu

Dla wielu ślub jest niezwykle poruszającym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy małżonków po wsze czasy, a oznaką ich wierności, zaangażowania i miłości są obrączki ślubne, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na obrączki i pierścienie zaręczynowe, zatem ich historia jest wspólna i sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego podarowanie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka wieków później, o czym jednak mało osób pamięta. I choć wcześniej bywały sytuacje, iż wkładali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojnę, niemniej jednak zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, że czeka na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych krajach, jak przykładowo w Wielkiej Brytanii, w USA, w Egipcie albo we Włoszech, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi przesądami biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki razem, jednocześnie tradycja mówi, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to zadanie mężczyzny.

Współczesne obrączki

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej delikatnym designem. Przez okres wielu wieków wytwarzano je z rozmaitych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później użyto do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub mosiądz) reprezentujące niezłomność miłości. Współcześnie do ich stworzenia stosuje się przede wszystkim złoto oraz platynę, które są oznaką ufności w stosunku małżonka. Rzecz jasna, są one też często ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej nabywane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa rodzaje złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą też nierzadko usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu lub znaczący dla młodej pary cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]