węzeł optyczny

Węzeł optyczny – do czego służy?

Współczesne sieci komputerowe prawie za każdym razem tworzy się z użyciem kabli światłowodowych. Jest to skutkiem niepowtarzalnych cech tego przewodu – szybkości transmisji informacji i nieznacznych zniekształceń. Jak wiadomo, sieci tego rodzaju nie mogłyby funkcjonować bez odpowiednich elementów umożliwiających przekaz informacji i ich dekodowanie. Aby zamontować taką instalację potrzebne są takie podzespoły jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla działania każdej instalacji – pozwalają bowiem na modyfikację sygnału optycznego na elektryczny i tym samym dostarczenie dostępu do sieci końcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie zalety musi mieć odpowiedni węzeł optyczny?

Działanie węzła optycznego

Jak przed chwilą wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, aby emitować impuls elektryczny. Należy przy tym nadmienić, iż jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny może oprócz tego wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od paru mHz do nawet jednego gigaherca. Do poprawnego działania węzła optycznego niezbędna jest również właściwa obudowa, zabezpieczająca wrażliwe elementy wewnątrz węzła przed kurzem, wodą i pozostałymi zagrożeniami – zwykle wyprodukowana z metalu.

Parametry węzła optycznego

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie właściwy, decydują określone parametry. Najistotniejsze są częstotliwości pracy urządzenia oraz siła sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba krańcowych odbiorców, do których doprowadzi dane. Poza tym należy sprawdzić pobór prądu – w ogromnej mierze wpływa to na koszty eksploatacji węzła optycznego. Chcąc ustrzec się trudności przy naprawach sieci, warto również przetestować metody kalibracji urządzenia – najlepiej, jeśli umożliwia zdalną korekcję ustawień.

GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]