Dalsze informacje o multiswitchu kaskadowym.
Sieci telekomunikacyjne obecne są już we wszystkich obiektach. O tym, czy dana sieć jest funkcjonalna, świadczy wiele cech. Powinna rzecz jasna być solidna i zapewniać dużą jakość przesyłanych sygnałów, jednak równie ważna okazuje się możliwość swobodnego jej powiększenia. Wykonanie dodatkowych przyłączy nie może wiązać się z potrzebą wykonywania skomplikowanych robót – przez to pozostali abonenci nie mogliby bowiem przez pewien czas połączyć się z siecią. Na szczęście dostępne są technologie, dzięki którym skalowanie sieci będzie łatwe i bezproblemowe dla jej użytkowników – chodzi o multiswitche kaskadowe, których wykorzystanie od kilku lat określone jest przepisami.
Multiswitch kaskadowy – jak działa?
Multiswitch kaskadowy pozwala na szybkie skalowanie instalacji. Jest to boks ze znajdującymi się na bokach wtyczkami oraz wyjściami, do jakich mocowane są kable. Jeżeli niezbędne jest poszerzenie sieci – na przykład wówczas, gdy kolejny odbiorca wykupił usługę – musimy tylko podłączyć nowy przewód. Multiswitch kaskadowy może mieć rozmaite liczby złączy dla odbiorców – najprostsze moduły tego typu mają osiem wtyczek, jednak w sprzedaży dostępne są również multiswitche kaskadowe z szesnastoma, dwudziestoma czterema oraz trzydziestoma dwoma wyjściami.
Cechy multiswitcha kaskadowego
Jak łatwo się domyślić, przy doborze multiswitcha kaskadowego najważniejsza okazuje się rzecz jasna ilość gniazd – dla niezbyt dużych budynków nie musi przekraczać 8, lecz w większych domach należy rzecz jasna zastosować urządzenia o wyższej liczbie wejść. Niezwykle istotna będzie również separacja między gniazdami a złączami – w ogromnej mierze rzutuje ona na czytelność danych. Dobre multiswitche kaskadowe posiadają separację wynoszącą trzydzieści db. Będzie to ważne przede wszystkim w instalacjach kablowych kilku operatorów cyfrowych.
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]