Gdzie jest wymagany pomiar wilgotności?

Profesjonalna aparatura pomiarowa to niezwykle ważny czynnik, który pomaga osiągnąć najwyższą jakość produktów oraz powtarzalne rezultaty. Jednym z najbardziej istotnych badań, które przeprowadza się aktualnie w zakładach przemysłowych, jest pomiar wilgotności. W jakich branżach używa się urządzeń do pomiaru wilgotności? Co podlega badaniom?

Pomiar wilgotności – gdzie jest konieczny?

Wilgoć niekorzystnie wpływa na cechy wielu materiałów używanych w procesie produkcji, dlatego niezwykle ważne jest weryfikowanie jej poziomu. Profesjonalne urządzenia do pomiaru wilgotności używane są w wielu branżach przemysłu – w chłodniach, magazynach, halach produkcyjnych, suszarniach drewna, zakładach przetwórstwa płodów rolnych i mięsa, zakładach chemicznych, przemyśle farmaceutycznym czy elektronicznym, czyli wszędzie tam, gdzie zbyt niski lub zbyt wysoki poziom wilgoci może źle wpłynąć na proces produkcji. Dostępne na rynku mierniki mogą skontrolować zarówno powietrze, jak i materiały stałe – płyty kartonowo-gipsowe, pilśniowe czy wiórowe, a także płytki ceramiczne oraz gipsowe.

Miernik wilgotności – precyzja i nowoczesność

Współczesne mierniki wilgotności to urządzenia zaawansowane technicznie, które dokonują precyzyjnych pomiarów nawet bez kontaktu z analizowanym produktem. Obecnie w zakładach przemysłowych niezwykle ważny jest pomiar wilgotności materiałów sypkich, takich jak sól, piasek, biomasa czy miał węglowy. Dostępne na rynku urządzenia mogą bezdotykowo sprawdzać poziom wilgotności proszków, kryształków, granulek oraz innych produktów.